Wiadomości

Gdzie są moje ulubione kanały? W lubuskim znów rewolucja w naziemnej telewizji

28 marca 2022, 10:04
Wiele osób jeszcze o tym nie wie, ale od dziś, 28 marca 2022, utraciło dostęp do kilku bezpłatnych kanałów telewizyjnych. Programy zniknęły z telewizorów tych odbiorców, którzy mają „przestarzałe” odbiorniki. Nawet te kupione 2-3 lata temu mogą już nie działać.

Jeżeli 2-3 lata temu kupiliście sobie nowy, 55-calowy telewizor, to wcale nie oznacza, że gdy dziś włączycie telewizor i uruchomicie kanały naziemne, te kanały wciąż tam będą. Okazuje się, że nawet kilkuletnie modele pozbawione są tej funkcji. 

Do tej pory mieszkańcy naszego regionu mogli odbierać około 30 kanałów z naziemnej telewizji cyfrowej. Były to: Fokus TV, Polo TV, TTV, Stopklatka, TVP ABC, Eska TV, TV Trwam, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2, Super Polsat, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP Sport, TVP Historia. W niektórych lokalizacjach, po odpowiednim dostrojeniu anteny dostępne były też kanały: NOWA TV, Metro TV, Zoom TV, WP1, TVP Kultura i TVP Rozrywka. 

Od rana widzowie w regionie, którzy nie zmienili odbiorników i nie przestroili telewizorów, stracili dostęp do następujących kanałów: Fokus TV, Polo TV, TTV, Stopklatka, TVP ABC, Eska TV, TV Trwam (na MUX 1). 

Jeżeli nie masz tych kanałów, to oznacza, że twój telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC. Musisz więc kupić nowy telewizor, ale zaopatrzyć się w kolejny dekoder. Przy zakupie odbiornika koniecznie zwróć uwagę, czy ma wbudowany tuner DVB-T2 obsługujący kodek HEVC.

Do tej pory, wszystkie kanały nadawane i odbierane były w DVB-T. W latach 2011-2013 DVB-T całkowicie wyparł sygnał analogowy, do którego polscy widzowie byli przyzwyczajeni przed nastaniem ery cyfryzacji. Ostatnia analogowa transmisja dźwięku i obrazu w Polsce odbyła się 23 lipca 2013 roku. To data wręcz historyczna, wyznaczająca koniec pewnej epoki. Od tego czasu widzowie naziemnej telewizji zaczęli odbierać sygnał w nowym, cyfrowym standardzie DVB-T. Jednak po niemal dziesięciu latach przyszedł czas na kolejną zmianę.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości