To pierwsza taka operacja w Lubuskiem. Pokonano zaawansowanego tętniaka aorty u 87-latka

14 grudnia 2020, 12:28
fot. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Takiej operacji w województwie lubuskim jeszcze nie było, a w całym kraju nieczęsto się ją wykonuje. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej pokonali zaawansowanego tętniaka aorty u 87-letniego pacjenta, który trafił do lecznicy z Gorzowa.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy w województwie lubuskim przeprowadzono operację pozwalającą na zastosowanie protezy wewnątrznaczyniowej z odgałęzieniami do wszystkich tętnic aorty brzusznej. Tego typu skomplikowane zabiegi wykonuje jedynie kilka ośrodków w Polsce. Jest to operacja bardzo skomplikowana i wymagająca użycia drogiego sprzętu.

Ciekawostką jest fakt, że pacjent miał aż 87 lat i trafił do szpitala w Zielonej Górze z lecznicy w Gorzowie. Operacja, która trwała trzy godzina była jego jedyną szansą i na szczęście udała się. Podczas operacji nie doszło do żadnych komplikacji.

- Liczył się czas. Po pierwsze, udało się szybko zakupić stentgraft, a po drugie, szybko go wszczepić. Zabieg wewnątrznaczyniowy był jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta. Tradycyjna, otwarta operacja chirurgiczna, praktycznie w Polsce nie jest wykonywana. Wymaga bardzo złożonych procedur, łącznie z wykorzystaniem częściowego krążenia pozaustrojowego. Obarczona jest bardzo dużą śmiertelnością. Z kolei zabiegi wewnątrznaczyniowe są zdecydowanie mniej inwazyjne, choć w tym przypadku, ze względu na rozległość tętniaka, była to operacja dużego kalibru – wyjaśnia prof. Łukasz Dzieciuchowicz, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w zielonogórskim szpitalu.

 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości