Trzy pociągi z Gorzowa do Berlina? To nadal odległa przyszłość

12 marca 2024, 11:15, Oprac. Marcin Kluwak
Grudzień 2023 roku minął, a wraz z nadejściem wiosny 2024 roku pojawiły się nieśmiałe rozmowy o nadchodzącej zmianie. Teraz, oficjalnie wiemy, że pociągi nie będą mogły przejeżdżać przez most w Kostrzynie aż do jesieni. Sytuację komplikuje także fakt, że niedawno na prowizorycznym moście przez Wartę zainstalowano sygnalizację świetlną, co prowadzi do olbrzymich korków dla autobusów przewożących pasażerów między stacjami Kustrin a Kostrzyn.

Bezpośrednie połączenie z Kostrzyna do Berlina nadal nie jest możliwe. Niemiecki przewoźnik nie może prowadzić codziennych kursów między Gorzowem a Berlinem z tego samego powodu - trwające opóźnienia w budowie mostu na Odrze po stronie niemieckiej. W związku z tym autobusy kursują między dworcami kolejowymi w Kostrzynie nad Odrą a Kustrin-Kietz po stronie niemieckiej od września 2021 roku, a wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta będzie trwała przez kolejne długie miesiące.

Niemiecki przewoźnik Niederbarnimer Eisenbahn AG informuje, że prace budowlane przy torach i mostach kolejowych w strefie przygranicznej potrwają do jesieni 2024 roku, pomimo pierwotnych planów zakończenia ich do końca 2022 roku. To oznacza, że uruchomienie bezpośrednich połączeń zgodnie z obecnym rozkładem jazdy jest niemożliwe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może od grudnia 2024 roku pociągi NEB wrócą na tory, umożliwiając ponowne bezpośrednie podróże z Gorzowa do Berlina.

Trzy pociągi do Berlina? To nadal odległa przyszłość.

Miały być aż trzy bezpośrednie połączenia z Gorzowem do stolicy Niemiec, oraz dwa w relacji powrotnej. Obecnie, ani tych połączeń, ani możliwości skomunikowania autobusów z Kostrzyna do stacji Kietz nie ma. Wszystko przez remont mostu na Warcie i wprowadzenie na tymczasowej przeprawie sygnalizacji świetlnej. Kierowcy codziennie tkwią w ogromnych korkach, podobnie jak pasażerowie autobusów/pociągów z Kostrzyna do Berlina.

Niemiecki przewoźnik informuje, że od 7 marca do 14 grudnia 2024 roku należy spodziewać się opóźnień w połączeniach zastępczych między Küstrin-Kietz a Kostrzynem. W związku z tym czas podróży autobusem komunikacji zastępczej może się wydłużyć, a nie ma gwarancji na połączenie z pociągami RB26. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości