Czym charakteryzuje się witamina B12?
Inna nazwa witaminy B12 to kobalamina. Jak działa ta substancja? Witamina B12 może pomagać w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku kostnym – to one dostarczają tlen do całego ciała. Naukowcy uważają także, że kobalamina może brać udział w przetwarzaniu tłuszczów i cukrów, co oznacza, że dzięki niej zyskujemy cenną energię. Witamina B12 może wspierać układ nerwowy poprzez tworzenie ochronnej osłonki wokół nerwów i wpływać na przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Kobalamina, razem z kwasem foliowym, może przyczyniać się do utrzymania komórek w dobrej formie poprzez wspieranie stabilności materiału genetycznego.
Jakie są najlepsze źródła witaminy B12?
W idealnym świecie bylibyśmy w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały przy pomocy zbilansowanej diety. Niestety, w zwyczajnym życiu często jest to niemożliwe – na naszą niekorzyść działa pośpiech, stres oraz żywność wysoko przetworzona. Kobalaminę znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego – na przykład w mięsie wołowym, wieprzowym, podrobach, rybach i owocach morza. Wegetarianie mogą sięgać po jaja, ser żółty i mleko, a weganie nie mają alternatywy w postaci artykułów spożywczych. Jeśli obawiamy się niedoboru witaminy B12, powinniśmy sięgnąć po dobry suplement diety, który zaspokoi nasze zapotrzebowanie na kobalaminę: https://mybionic.pl/mito-pharma-witamina-b12-mse-max-120-kapsulek.
Dlaczego w naszym organizmie brakuje kobalaminy?
Jedną z najbardziej oczywistych przyczyn niedoboru witaminy B12 jest dieta, która zawiera niewiele produktów pochodzenia zwierzęcego. Ten typ awitaminozy najczęściej dotyka wegan i wegetarian, ale może być też efektem podeszłego wieku lub różnych schorzeń i zaburzeń, takich jak:
Jeśli badania wykażą, że cierpimy na niedobór witaminy B12, warto zadbać o pogłębioną diagnostykę – dzięki temu dowiemy się, czy przyczyna awitaminozy nie jest poważniejsza, niż nam się wydaje.
Co się dzieje, gdy podaż witaminy B12 jest niewystarczająca?
Pierwsze objawy niedoboru witaminy B12 wydają się niegroźne, ale wraz z pogłębiającym się deficytem nasze samopoczucie może ulegać pogorszeniu. Zbyt niskie stężenie kobalaminy oddziałuje negatywnie praktycznie na cały organizm, a osoby cierpiące na awitaminozę mogą odczuwać między innymi bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie, które jest charakterystyczne dla anemii megaloblastycznej. Inne objawy, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia, to mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia nastroju, przebarwienia w obrębie dłoni i stóp oraz utrata łaknienia. Na szczęście niedobór witaminy B12 jest dość łatwy do zdiagnozowania – takie nieprawidłowości można wychwycić dzięki badaniu krwi.