Tranzyt przez Niemcy, czyli czy mogę polecieć z Berlina?

7 stycznia 2021, 09:53, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
fot. Shutterstock
Mimo wprowadzenia wielu obostrzeń, wciąż na granicy polsko-niemieckiej nie wprowadzono kontroli granicznej. Nie oznacza to jednak, że każdy kto chce, może bez przeszkód podróżować po terytorium naszych zachodnich sąsiadów. Nie można też odwozić rodziny na lotnisko w Berlinie.

Wielu z naszych czytelników wciąż pyta, czy na przejściach granicznych z Niemcami wróciły kontrole graniczne? Otóż nie, na żadnym z przejść nie pojawiły się szlabany, nie ma też stałych posterunków straży granicznej. Nie oznacza to jednak, ze możemy bezkarnie wjechać na teren sąsiadującej Brandenburgii.

Nie odwieziesz znajomych na lotnisko

W związku z zawieszeniem tzw. małego ruchu granicznego obecnie nie ma możliwości wjazdu osób niepodróżujących w tranzycie na lotnisko Berlin-Brandenburg, aby odwieźć/odebrać członka rodziny lub znajomego. Nowe berlińskie lotnisko Berlin-Brandenburg znajduje się w całości na terenie Brandenburgii, gdzie istnieją ograniczenia tj. brak możliwości wjazdu do 24h bez kwarantanny.

Nie ma kontroli, ale mogą być kary

W przypadku wyrywkowej kontroli, funkcjonariusz graniczny stwierdzi naruszenie przepisów dot. kwarantanny obowiązujących w Brandenburgii i może nakazać opuszczenie terytorium Niemiec lub zgłosić sprawę do niemieckiego urzędu ds. zdrowia/nałożyć karę. Jak informuje polskie MSZ, osoby podróżujące przez lotnisko Berlin-Brandenburg powinny korzystać z innych możliwości transportu między lotniskiem a Polską m. in. z połączeń kolejowych, autobusowych lub wynajmu auta.

Tranzyt przez Niemcy do Polski

Obywatele polscy, którzy podróżują przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka (w tym z Polski) nie podlegają kwarantannie na terenie Niemiec i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu. Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m. in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami.

Ważny wyjątek

Co najmniej do 20 stycznia 2021 r. loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii i RPA do Niemiec będą dostępne tylko dla mieszkańców (rezydentów) Niemiec, którzy posiadają negatywny wyniku testu na koronawirusa wykonanego najwcześniej 48h przed przylotem. Nie ma możliwości skorzystania z tych lotów w przypadku dalszego tranzytu do Polski. Linia lotnicza może w takim przypadku odmówić wejścia na pokład.

Zawodowi kierowcy mogą jechać. Taksówki także

Z tego obowiązku zwolnieni są też zawodowi kierowcy, którzy zajmują się np. transportem osób. Dotyczy to też kierowców wykonujących usługi TAXI.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości