Most w Świerkocinie zamknięty od 1 lutego 2021

25 stycznia 2021, 17:13, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
To już pewne. Od 1 lutego mieszkańcy Świerkocina i okolicznych miejscowości, ale też wszyscy korzystający z drogi 131 będą mieli nie lada problem. 150-metrowy odcinek drogi, który łączy oba brzegi Warty będzie zamknięty nawet na pół roku. Co to oznacza? Na pewno 60 kilometrów objazdu. Ratunkiem może być prom.

Najbliższy most na rzece Warcie jest w… Gorzowie Wielkopolskim. To co prawda niedaleko, ale jeżeli policzymy cały odcinek od Świerkocina przez Gorzów i Krzeszyce to wyjdzie nam objazd od długości 60 kilometrów w jedną stronę! To blisko godzina jazdy, jeżeli po drodze nie będzie żadnych utrudnień.

Most w Świerkocinie remontowany jest od września 2020 roku. Początkowo roboty miały dotyczyć tylko wymiany zniszczonej nawierzchni asfaltowej i odbywać się przy zachowaniu ruchu wahadłowego. Jednak podczas prac okazało się, że most jest w bardzo złym stanie. Dlatego też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze podjął decyzję, że most zostanie całkowicie zamknięty, nawet na pół roku.

Ratunkiem dla mieszkańców okolicznych miejscowości byłoby wznowienie działalności promu Lubusz, który jeszcze w 2018 roku kursował po Warcie pomiędzy miejscowościami Kłopotowo a Białczyk. Prom Lubusz wrócił już na Wartę po gruntownym remoncie. Niedawno został wyłoniony operator promu i jest szansa, że rozpocznie on kursowanie wraz z planowanym zamknięciem ruchu kołowego, czyli 1 lutego. Oficjalnego potwierdzenia jednak wciąż nie ma.

Mieszkańców muszą więc przygotować się na wielokilometrowe wycieczki. Most będzie otwarty jedynie dla ruchu pieszego i tu bardzo ważna informacja dla rodziców dzieci, które dojeżdżają autobusem do szkoły. Bus zatrzyma się w wyznaczonych do tego miejscach i zabierze dzieci w ramach przewozów szkolnych finansowanych z publicznych środków finansowych. W związku z funkcjonowaniem tzw. kładki pieszej na czas remontu mostu w Świerkocinie dzieci wraz z opiekunką i kierowcą pozostawiliby bus w wyznaczonym miejscu. Następnie przejdą grupowo – pod opieką – na drugą stronę mostu do miejscowości Świerkocin, w której będzie stał w wyznaczonym miejscu bus (lub autobus w zależności od sytuacji), w ramach którego kontynuowano by dotychczasowy przewóz osób do jednostki oświatowej.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości