Kanalizacja to nie śmietnik – przypominają służby odpowiedzialne za bezawaryjne działanie kanalizacji sanitarnej. Niestety mieszkańcy wielu miejscowości wciąż wrzucają do toalety setki kilogramów odpadów dziennie. Te są przyczyną wielu zatorów i przez to uciążliwego zapachu.
W dużej mierze to od nas samych zależy, czy sieć kanalizacyjna w naszym otoczeniu będzie funkcjonować sprawnie. Każdego dnia, traktując kanalizację jako śmietnik, wrzucamy setki kilogramów odpadów, które są przyczyną zatorów i zapychania rur, wybijania ścieków czy uciążliwego i przykrego zapachu z kanalizacji. Często niewłaściwe nawyki są wynikiem braku wiedzy. Przypominamy zatem zasady korzystania z kanalizacji.
Czego nie wolno wrzucać do kanalizacji?
- zużytych artykułów higienicznych i opatrunkowych, tj. chusteczek nawilżanych, ręczników papierowych, pieluch, podpasek i tamponów, prezerwatyw, słomek, patyczków kosmetycznych, bandaży, plastrów opatrunkowych, płatków kosmetycznych, lekarstw itp.;
- żywności stałej, resztek jedzenia, zepsutego jedzenie, fusów kawy czy herbaty, tłuszczów spożywczych,
- włosów;
- niedopałków papierosów, gum do żucia,
- rękawic gumowych, torebek foliowych, korków, nakrętek;
- żwirku z kuwety lub wiórków z klatki gryzoni domowych;
- gazet, tektury;
- elementów garderoby (np. pończoch, rajstop);
- ziemi z doniczek;
- chemikaliów; zużytych olejów silnikowych, rozpuszczalników;
- materiałów budowlanych, tj. zapraw cementowych, gruzu, kamieni, piachu, gipsu, klejów, lakierów, żywic, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.
Zagrożenia:
- Artykuły higieniczne czy lekarstwa zawierają substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
- Artykuły higieny i opatrunki są także ogromnym problemem na przepompowniach ścieków, ponieważ zatykają sita oraz wloty pomp, nawijają się na elementy ruchome pomp, blokując je;
- Żywność, oleje spożywcze pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, zmniejszając ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Ponadto resztki jedzenia przyciągają szczury, myszy, które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób;
- Włosy ze względu na swoją trwałość stanowią duży problem eksploatacyjny, powodują zatykanie, nawijają się na elementy wirujące urządzeń. Zapychają odpływy kanalizacyjne i stają się siedliskiem licznych bakterii. Powodują nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływów.
- Węglowodory ropopochodne, stanowiące składnik olejów silnikowych, są silnymi truciznami dla większości organizmów wodnych.
źródło: UM Szprotawa