Czy całoroczny domek letniskowy jest drogi w utrzymaniu?

27 sierpnia 2021, 17:26
Coraz częściej domki letniskowe stawiane są w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane jako domki całoroczne. Daje to możliwość wypoczynku w nich o każdej porze roku, co docenia bardzo wielu ich właścicieli.

Niektórzy myślą, że całoroczny domek letniskowy jest drogi, zarówno jak mowa o jego utrzymaniu jak też postawieniu. Warto więc przyjrzeć się paru faktom, aby stwierdzić, czy tak jest naprawdę. 

Ile kosztuje budowa domku całorocznego

Domek drewniany, który ma spełniać rolę całorocznego z wyglądu zazwyczaj nie różni się od tego, który wykorzystywany jest tylko w okresie letnim. O tym, że może spełniać taką rolę decydują inne elementy, często niewidoczne gołym okiem. Podstawową kwestią, która odróżnia je od siebie jest przede wszystkim kwestia konieczności wykonania w domku całorocznym instalacji grzewczej. Tutaj właściciele domków mają bardzo wiele możliwości, które mogą dopasować nie tylko do swoich wymagań ale często także do przeznaczonego na ten cel budżetu. Jednym z popularnych sposobów, które właściciele wykonują w domkach całorocznych jest ogrzewanie kominkowe. W domku wykonuje się kominek, a następnie od niego rozprowadzane są przewody, roznoszące ciepłe powietrze do innych pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się przyjemnością i urokiem trzaskającego kominka i jednoczesnym ogrzewaniu innych pomieszczeń. Pewnym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że działa ono jedynie wówczas, gdy właściciele grzeją w kominku, czyli podczas ich pobytu. W czasie ich nieobecności domek jest nieogrzewany, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych, zwłaszcza  podczas silnych mrozów. Można oczywiście zdecydować się na tradycyjne ogrzewanie, zasilane piecem na węgiel czy też gazowym. To ostatnie rozwiązanie zależy jedynie od dostępności gazu w danej okolicy jeśli ktoś nie chce montować dużej butli z gazem na działce. Podobnie jednak jak w przypadku ogrzewania kominkowego również podczas nieobecności w domku konieczne jest właściwe zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem. 

O ile wyższy jest koszt domku całorocznego

Szacując koszty postawienia całorocznego domku letniskowego to właśnie koszty związane z ogrzewaniem stanowią różnicę w stosunku do domków, które go nie posiadają. Nie ma tutaj już znaczenia to, czy jest to domek z tarasem, bardziej jaka jest jego wielkość. Im większa powierzchnia domku tym wyższy koszt wykonania instalacji grzewczej. Ponadto warto zainwestować w ocieplenie domku, które zapewni znacznie lepszą termoizolację i tym samym obniży koszty związane z utrzymaniem domu. Posiadanie domku letniskowego to na pewno konieczność regularnego wykonywania niezbędnych remontów, jak również opłacania niezbędnych podatków od nieruchomości. Gdy chodzi o dom całoroczny, warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach i przeglądach instalacji grzewczej, które często narzucają dodatkowe koszty dla właścicieli. Jeśli jednak domek zostanie właściwie wykonany, koszty związane z jego utrzymaniem nie będą zbyt wygórowane, dzięki czemu każdy może sobie na nie pozwolić. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości