Straż Miejska zapuka do drzwi trucicieli powietrza. Są wyniki kontroli

19 lutego 2021, 13:09, redakcja@lubuskie24.pl
Lubuski Alarm Smogowy sprawdził powietrze w Żaganiu. Wytypowano miejsca, gdzie przekroczone jest stężenie pyłów PM10 w powietrzu. Niebawem pod te adresy zapuka Straż Miejska.

Nie jest źle, powietrze w Żaganiu jest dość dobre. Jednak przedstawiciele stowarzyszenia „Realna Alternatywa” i Lubuski Alarm Smogowy dokonał objazdowego pomiaru czystości powietrza. Wyniki zostały przedstawione urzędnikom. Wykryto jedynie punktowe przekroczenia, które jasno pokazują, że nadal mieszkają w naszym otoczeniu osoby, które bezmyślnie spalają odpady. To jednak się skończy, bo jak przekonują miejscy urzędnicy, kontrole wskazanych miejsc podejmie w najbliższych dniach Straż Miejska. Gdzie jest najgorzej? Z przedstawionej mapy wynika, że czerwone punkty są na ulicach: Łąkowej, Porzeczkowa, Bolesławieckiej oraz Żwirki i Wigury

Żagań posiada stały czujnik pomiaru jakości powietrza, który umieszczony jest na wieży Ratusza. Jednak, jak przekonują przedstawiciele obu wymienionych stowarzyszeń, warto przeprowadzić kompleksowe pomiary. Zaproponowano wykorzystanie w tym celu m.in. elektronicznego systemu pomiarów atestowanego przez renomowany krajowy instytut naukowo-badawczy. Rozmawiano również o współpracy w zakresie kampanii edukacyjnej na temat ochrony środowiska w Żaganiu.

Miasto przystąpiło do programu wymiany 101 pieców węglowych w lokalach komunalnych! Pozyskano milion złotych na wymianę źródeł ciepła w Żaganiu (wartość całego projektu szacowana jest na 2 024 661,50 złotych). Realizacja programu rozpocznie się w tym roku, a zakończy w 2022. Znacznie poprawi to jakość powietrza w mieście. Podobnie jak inwestycja, którą miasto zrealizowało w 2020 roku. Wówczas zlikwidowano stary piec w PSP nr 1. Zamontowane w szkole ogrzewanie gazowe poprawiło komfort życia mieszkańców okolicy.

Żagań jest w trakcie opracowania gminnego programu wymiany pieców, skierowanego do mieszkańców miasta. Już niebawem poznamy zasady ubiegania się o dofinansowanie na wymianę ogrzewania węglowego w domach na ekologiczne, gazowe.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości