Silny wiatr w Lubuskim. IMGW wydało ostrzeżenie

22 kwietnia 2021, 09:39, Marcin Kluwak
Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o bardzo silnym wietrze. Występować on będzie na wschodnich rubieżach naszego województwa, ale podmuchy mogą być odczuwalne wszędzie. Musimy więc uważać – szczególnie na drogach szybkiego ruchu, gdy z dużą prędkością wjeżdżamy na nieosłonięte od wiatru tereny. To może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Alert wydano dla powiatu strzelecko-drezdeneckiego, ale objęte ostrzeżeniem są wszystkie powiaty przylegające od strony wschodniej do województwa lubuskiego. Tam spodziewać się możemy wiatru w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek, 22 kwietnia 2021 do godziny wieczornych.

Jak zachować się podczas silnego wiatru? Poniżej najważniejsze rady:

1. Nie wychodź z domu (obiektu), jeśli to nie jest konieczne.

2. Nie parkuj samochodów i nie przebywaj w pobliżu drzew, słupów trakcji elektrycznych, bram wjazdowych, blisko budynków, szyldów, reklam itp. elementów, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku ich przewrócenia, uszkodzenia lub porwania przez wiatr.

3. Zwiń parasole ogrodowe

4. Pozamykaj okna i drzwi – również na klatkach schodowych. Nie przebywaj w pobliżu oszklonych dużych powierzchni okien i drzwi.

5. Upewnij się, że na balkonie (parapecie) nie są pozostawione przedmioty, które mogą spaść lub zostać porwane przez wiatr (np. kwietniki, garnki, itp.).

6. Sprawdź, czy domownicy, w szczególności ci najmłodsi są w mieszkaniu.

7. Nie wypuszczaj zwierząt na zewnątrz, im też zagraża wichura.

8. Jadąc samochodem szczególną ostrożność należy zachować przy wyjeździe z szosy osłoniętej ścianą lasu na otwartą przestrzeń, ponieważ podmuch wiatru może zepchnąć twój samochód z osi drogi na pobocze lub przeciwległy pas ruchu.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości