Poszczególne stacje drogi krzyżowej są często oznaczane krzyżami, obrazami bądź rzeźbami prezentującymi wydarzenia z dnia śmierci Jezusa Chrystusa. Zazwyczaj umiejscawia się je na bocznych ścianach kościoła. Bogatą ofertę sakralnego wyposażenia związanego z tym nabożeństwem posiada Holyart - droga krzyżowa.
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją natomiast franciszkanie, którzy, oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy kolejnych stacjach ukazujących historię śmierci Chrystusa.
Droga Krzyżowa jest ściśle związana z Wielkim Postem – odbywa się właśnie w czasie jego trwania. Należy ona do jednego z najważniejszych nabożeństw w czasie Wielkiego Postu – oprócz niej są to również Gorzkie Żale. Ma przypominać o mękach Jezusa i przygotowywać wiernych na dzień jego zmartwychwstania – święta wielkanocne. Odprawia się ją w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. Godziny nabożeństwa różnią się jednak w zależności od poszczególnych parafii – w niektórych z nich Droga Krzyżowa odbywa się dwa razy w ciągu dnia, to znaczy rano i wieczorem.
Pytanie dotyczące tego, ile stacji ma to wielkopostne nabożeństwo wydaje się być proste. Czy jednak jest takie w rzeczywistości? Tradycyjnie przyjmuje się, że jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. Należą do nich kolejno stacje mówiące o skazaniu Jezusa na śmierć, poprzez wzięcie przez niego krzyża na swe ramiona. Chrystus następnie upada po raz pierwszy, spotyka swą Matkę. W kolejnych stacjach Szymon z Cyreny pomaga mu nieść krzyż, a Weronika ociera jego twarz. Następnie dochodzi do drugiego upadku – Jezus jednak podnosi się i kroczy dalej, pociesza płaczące niewiasty. Wtedy dochodzi do trzeciego i tym samym ostatniego upadku. Następnie Pan Jezus zostaje obnażony z szat i przybity do krzyża, na którym umiera. Stacja XIII oraz XIV mówią o zdjęciu go z krzyża i złożeniu do grobu.
Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć o tym, że wśród czternastu wymienionych stacji, tylko dziewięć znajduje potwierdzenie u Ewangelistów. W Biblii nie wspomina się o upadkach Chrystusa, jego spotkaniu z Matką czy otarciu twarzy Jezusa przez Weronikę. Dodatkowo, w ostatnich latach do wymienionych wyżej czternastu stacji czasem dodaje się również XV stację – Zmartwychwstanie.
Wierni uczestniczący w Drodze Krzyżowej przechodzą od jednej stacji do kolejnej i tym samym w symboliczny sposób odtwarzają drogę Chrystusa na Golgotę. Przy każdej z nich kapłan wypowiada następujące słowa: „Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie”. Wtedy uczestnicy nabożeństwa klękają i odpowiadają: „Żeś przez Krzyż i Mękę świat odkupić raczył”. Drugą możliwą odpowiedzią jest również: „Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył”. Przejściom między poszczególnymi stacjami towarzyszy śpiew zgromadzonych „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami…”.
Odprawienie Drogi Krzyżowej umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Jeśli ktoś jednak nie może uczestniczyć w nabożeństwie z ważnego powodu, na przykład przez chorobę, może zyskać odpust zupełny pobożnym czytaniem bądź rozważaniem Męki Jezusa Chrystusa – musi to jednak trwać przynajmniej pół godziny.
Dość nowym religijnym wydarzeniem jest Ekstremalna Droga Krzyżowa, która została zainicjowana przez ks. Jacka Stryczka. Polega ona na wyruszeniu w pielgrzymkę w dużej grupie – jednak w rzeczywistości każdy idzie w niej sam. Jej trasa powinna mieć co najmniej 20 kilometrów i wymagać od uczestnika przynajmniej 8 godzin marszu – przy tym warto jednak pamiętać, że zaleca się, by droga miała około 44 kilometry. Dodatkowo, powinna biec poza zaludnionymi terenami czy głównymi drogami. Należy ją pokonywać w milczeniu – nie ma wspólnej modlitwy, śpiewów, ani przerw na posiłek. Każdy wierny uczestniczy w tej Drodze Krzyżowej indywidualnie - z własnymi intencjami oraz przemyśleniami.